Sanallaştırma nedir

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

(Sürümler arası farklar)
Git ve: kullan, ara

Wiki (Talk | Katkılar)
(New page: Sanallaştırma, bilgisayar terminolojisine yakın zamanda girmiş bir terim olmasına rağmen, uygulamaları farklı şekillerde uzunca zamandır kullanılmaktadır. PC seviyesinde daha d...)
Sonraki sürümle aradaki fark →

Sayfanın 12:39, 9 Kasım 2011 tarihindeki hali

Sanallaştırma, bilgisayar terminolojisine yakın zamanda girmiş bir terim olmasına rağmen, uygulamaları farklı şekillerde uzunca zamandır kullanılmaktadır. PC seviyesinde daha doğrusu x86 işlemci kaynakları ile uygulanması ise son 2000 li yıllara denk gelmektedir. Sistem yöneticileri ve personeli için Sanallaştırma bir rüyanın gerçekleşmesidir. Limitli kaynaklar ile bir çok işi yapabilir duruma gelmek, her sunucu seviyesi iş için yeni bütçeye ihtiyaç duymamak, aynı sistem üzerinde birbirinden izole farklı işletim sistemleri çalıştırmak ve bunu makul performans değerleri çerçevesinde işletmek çok değil on yıl önce ancak bir rüyada gerçekleşebilirdi. Bugün ise hayatın kendisi ve günlük işleyişim vazgeçilmez parçası oldu.

Ülkemizde halk arasında kullanılan aynı hayvandan birden fazla post çıkarmak tabiri, tek bir sunucu ve bunun üzerinde çalışan sanallaştırma platformu ile birebir örtüşen söz olarak kabul edilebilir. Hem de öyleki postlar farklı hayvanlara ait olabiliyor :).