VoIP sistemi nasıl kurulur

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

İlandır : Kurumsal E-mail Hosting Hizmeti için tıklayınız - uZmanPosta

link=http://www.uzmanposta.com


VOIP teknolojisinde bir data hattı üzerinden datanın yanında ses ve faks iletişimi yapılmasını amaçlanmaktadır.

Türk Telekom'un X.25, Frame Relay, ATM ve TDM Network'leri ve de bildiğimiz İnternet erişimleri VOIP teknolojisini destekler. Bunlardan X.25 eski bir teknoloji olduğu için çok yavaştır ve bu yüzden ses paketlerini taşırken gecikme olabileceği için tercih edilmez. ATM ise hem pahalı olduğu için hem de kurumların bu yüksek teknolojiye hazır yatırımları olmadığı için ülkemizde yeterince yaygın değildir. Bu nedenle günümüzde VOIP uygulamaları için en çok Frame Relay, TDM (NewBridge ve DXX) ve İnternet (Leased Line veya xDSL gibi yüksek hızlı ve güvenilir bir bağlantı üzerinden olmalı) altyapıları kullanılmaktadır. Bunlardan Frame Relay ve TDM daha çok yurtiçi uygulamalar için uygundur. İnternet ise maliyet açısından hem yurtiçi hem de yurtdışı uygulamalar için uygundur.

Frame Relay veya TDM altyapısı için data iletişimi yapılacak noktalara Türk Telekom tarafından birer hat çektirilmesi gerekmektedir. Sonrasında bu hatların ucuna birer modem ve router bağlanmalıdır. Burada modemin bir ucu Türk Telekom'dan gelen hatta diğer ucu ise router a bağlanır. Router ın diğer ucu ise bir Hub veya Switch aracılığıyla LAN a bağlanır.

Resim:framerelaysema.gif

Gerekli konfigürasyonlar ve tanımlamalar yapıldıktan sonra bağlantısı yapılan tüm noktalardaki PC ler aynı LAN ortamındaymış gibi çalışırlar. (Türk Telekomdan alınan data hattının hızı 64Kbps ile 2 Mbps arasında değişmektedir.) Bu bağlantılar yapıldıktan sonra network e dahil olan noktalar arasındaki telefon görüşmelerinin de bu data hattı üzerinden yapılması amaçlanmaktadır. Çünkü bu aşamada bu data hattını ister tam kapasite kullanın ister hiç kullanmayın Türk Telekom'a aynı kira ücreti ödenmektedir. Bu yüzden telefon görüşmeleri de bu hat üzerinden yapılırsa özellikle milletlerarası ve şehirlerarası telefon görüşmelerinden önemli bir tasarruf sağlanacaktır. Bunu sağlamanın en basit ve en hızlı yöntemi Data Network üne bağlı olan her noktaya birer adet VOIP cihazının yerleştirilmesidir.

VOIP cihazının bir ucu Routerın da bağlı olduğu Hub a veya Switch e bağlanır. Diğer ucuna ise ya PBX ya direkt bir telefon ya da bir Faks cihazı bağlanabilmektedir. Böylece telefon ve faks iletişimi sanki aynı ofis içinde yapılıyormuş gibi ücretsiz ve kolay olmaktadır. Bu iletişimde çok basit bir mantık vardır. Burda ses önce VOIP cihazına ulaşarak sayısal dataya çevrilir, router ve modem aracılığıyla karşı noktaya gönderilir. Orada da yine modem ve router aracılığıyla alınır, sisteme bağlı VOIP cihazını iletilir. Buradaki cihazda karşı tarafta yapılan işlemin tersini yaparak data paketi halinde gelen işaretleri analog sese çevirerek telefon sistemine aktarır.

İnternet üzerinden yapılan iletişimde de yapılan işlem daha farklı değildir. Tek fark arada bir servis sağlayıcının olmasıdır. Bu sayede data hattı ofis ile Türk Telekom arasında değilde, servis sağlayıcı ile ofis arasında sağlanarak bu alt yapıdan yararlanılır.