Spam e-posta neden gelir, nasıl korunurum

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

İlandır : Kurumsal E-mail Hosting Hizmeti için tıklayınız - uZmanPosta

link=http://www.uzmanposta.com


Öncelikle Spam in ne olduğu konusuna açıklık getirmeliyiz. Spam yakın dönemde istenmeyen e-posta manasında kullanılmakla beraber esas anlamı ordular da çokca tüketilen ve fazla seveni olmayan konserve et manasına gelir. Genelde domuz eti menşeilidir. Ayrıca bir Amerikan gıda firmasının tescilli markası olup web sitesine SPAM adresinden ulaşılabilir.

İncelediğimiz manada Spam istenmeyen e-posta olarak nitelendirilebilir. Bu e-postalar genelde ticari kazanç amacı güdülerek alıcısına, tanımadığı kişi veya kurumlar tarafından gönderilir. Ticari amaçlı e-posta gönderimi alıcının iznine bağlı olarak yapılması gerektiğinden bu e-postalar da istenmeyen olarak nitelendirilir. Spam postaları herhangi bir kişi, kurum veya bu işi organize olarak yapan topluluklar gönderebilirler. E-posta sunucuları bir mesajı spam olarak ayırma amaçlı yazılımlara sahip değilse, gelen mesajları sadece düz e-posta mesajı olarak nitelendiriyor ise bu e-postalar da size usulüne uygun gönderilmiş gerçek mesaj gibi ulaşacaktır. Normal konfigürasyonlarında e-posta sunucularının bunları ayırmak gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Spam e-posta bu yüzden gelir.

Spam den korunmanın bir çok yöntemi vardır. Öncelikle pasif yöntemlerden bahsedelim. Gerçekten ihtiyacınız olmayan hiç bir noktada e-posta adresinizi vermemeniz birinci korunma yöntemi olacaktır. Ayrıca gelecek mesajlara ihtiyacınız olsa dahi kurumlara e-posta adresinizi verirken, bu adresi bir başkası ile paylaşması için izin talebine hayır olarak cevap vermeniz doğru olacaktır. Üye olduğunuz grupların ve e-posta adresinizi paylaştığınız forumların kalitesine dikkat edip, mümkün olduğunca güvendiğiniz topluluklara katılmanız, sizin bilginiz dışında e-posta adresinizin etrafta gezinmesini engelleyecektir. En iyi spamden korunma yöntemleri size mesajların gelmeden önce alabileceğiniz önlemlerdir.

Tüm pasif yöntemlere rağmen hepimize yüksek adetlerde istenmeyen e-posta gelmektedir. Bundan sonrası artık aktif savunma yöntemleri ve kişisel veya kurumsal olarak oluşturduğunuz stratejiler ile engellenebilir. Öncelikle size ait olmayan ve servis sağlayıcınız tarafından yönetilen bir e-posta sunucusu üzerinden hizmet alıyor iseniz, satın alma yapmadan önce kurumun konudaki yatırımlarını sorgulamanız ve geçiştirilen değil detay verilebilen hizmetleri almaya çalışmanız olacaktır. Satın alma yaptığınız firmanın büyüklüğü veya sermayesi servis kalitesi ile doğru orantılı olmayabilir. Mümkün olduğunca referans yöntemini kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca gelecek cevapları da kısa bir Google araştırması ile doğrulamanızın size hiç bir zararı olmayacaktır. Bundan sonra da satın alıp kullanmaya başladığınızda memnun kalmanız, size servis sağlayan kurumun en büyük kazancı olacaktır.

Kişisel önlemler her zaman hayat kurtarıcı olabilir. Doğru konfigüre edilmiş bir kişisel spam engelleyici, her zaman dış açıkları azami seviye de tamamlayacaktır. Bunun için sisteminiz için seçeceğiniz anti-virüs yazılımının mümkünse anti-spam özelliğinin de olmasını tercih ediniz. Eğer kurumsanız bu seçimin bir çok ek kriteri olacaktır fakat kişisel olarak sorumluluk size aitse bunu göz önünde bulundurun.

Eğer e-posta sunucunuzu kendi yerinizde barındırıyorsanız bu size ciddi yükler getirebilir. Çünkü asıl işiniz bu olmadığı halde bazı günlerde alacağınız e-posta sunucusu atakları hiç beklemediğiniz şeyleri ögrenmenize gerekçe olabilir. Bunun içinde önlemlerinizi önceden alıp e-posta sunucunuz ile birlikte spam ve virüs korumasını da aynı anda satın almalı ya da e-posta sunucusu için gerekli güvenlik hizmetlerini dışarıdan tedarik edecek alternatifleri bulmalısınız. Çünkü e-posta her gün kullandığınız bir iş aracı iken, yokluğunun nasıl bir sonuç vereceğini önceden düşünemezsiniz. Bir tam günlük aksaklık, size bu konularda yapacağınız yatırımdan veya alacağınız koruma hizmetlerinden çok daha fazla iş kayıbına sebep verebilecek bir anda gerçekleşebilir. Bu hem sizi hem de belki sorumlu olduğunuz insanları, sonuçta da kurumunuzu zor durumda bırakabilir.

Bu konuda dışarıdan yönetilen hizmetler verilmektedir. Örnek olması açısından MxLogic adresini ziyaret ederek ne gibi hizmetler alabileceğinizi görebilirsiniz. Koruma önlemlerinizi kendi sunucunuzun bulunduğu yerden farklı bir noktada almanızın çok daha fayda sağlayabileceği senaryolar üretmek mümkündür. Ülkemizde de bu konuda son dönemde yerel bilinç gelişmekte ve hizmetler verilmeye başlanmaktadır.