Sanallaştırma nedir

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Sanallaştırma, bilgisayar terminolojisine yakın zamanda girmiş bir terim olmasına rağmen, uygulamaları farklı şekillerde uzunca zamandır kullanılmaktadır. PC seviyesinde daha doğrusu x86 işlemci kaynakları ile uygulanması ise 2000 li yıllara denk gelmektedir. Sistem yöneticileri ve personeli için Sanallaştırma bir rüyanın gerçekleşmesidir. Limitli kaynaklar ile bir çok işi yapabilir duruma gelmek, her sunucu seviyesi iş için yeni bütçeye ihtiyaç duymamak, aynı sistem üzerinde birbirinden izole farklı işletim sistemleri çalıştırmak ve bunu makul performans değerleri çerçevesinde işletmek çok değil on yıl önce ancak bir rüyada gerçekleşebilirdi. Bugün ise hayatın kendisi ve günlük işleyişimizin vazgeçilmez parçası oldu.


Ülkemizde halk arasında kullanılan aynı hayvandan birden fazla post çıkarmak tabiri, tek bir sunucu ve bunun üzerinde çalışan sanallaştırma platformu ile birebir örtüşen söz olarak kabul edilebilir. Hem de öyleki postlar farklı hayvanlara ait olabiliyor :).


Bir sunucu üzerinde 16 GB Bellek ve 600 GB sabit diske sahip olduğumuzu ve bu sistemi ücretsiz bir sanallaştırma yazılımı ile çalıştırdığımızı düşünelim. Bu sistem üzerinde 40 GB diskli ve 2 GB belleği olan 10 ayrı sistem kurabiliriz. Her sistemin işletim sistemi ve versiyonu birbirinden farklı olabilir. Birinin kullanmadığı kaynağı diğeri kullanabilir ve toplam ayrılmış kaynak ana sistemin gerçek kaynak toplamından daha fazla olabilir. Bu sanallaştırmanın verdiği avantajlara ilk gösterebileceğimiz örnek olacaktır.


Sistemler çalışırken uygun gördüğünüz bir tanesini durdurup, kopya alınabilir halde dondurabilir ve sonrasında bu bir kopyadan istediğiniz adette kopya üretebilirsiniz. Bu sayede diğer sistemlerin kurulum süreci minimuma düşecektir. Ayrıca her yeni yazılım kurulumunda bu dondurulan kopyayı farklı bir revizyon olarak kayıt edip o haliyle yeni sisteme dönüştürebilir yahut bir önceki kararlı haline dönebilirsiniz.


Kısaca Sanallaştırma gerçekten rüyanızda görüpte inanamayacağınız bir çok şeyin aynı anda vücud bulacağı bir platform sağlar.


Örnek platformlar ;

VMware
XEN Server
KVM