IP adresimi nasıl öğrenebilirim

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

İlandır : Kurumsal E-mail Hosting Hizmeti için tıklayınız - uZmanPosta

link=http://www.uzmanposta.com


Ip adresiniz İnternete bağlı iken, web sayfalarını gezerken, e-posta alıp verirken veya herhangi bir chat yazılımını kullanırken bu kaynaklara ulaştığınız çıkış noktanız olarak bilinir. Tüm kaynaklar genelde işem yaptığınız ip'yi ve yaptığınız şeylerin tarihçesini istatistik veya kontrol amaçlı saklar. Bu gibi sistemlere aynı anda on binlerce kişi ulaştığı içinde sizi diğerlerinden ayıran tek ana özellik Ip adresinizdir.

Ip adresiniz size erişim sağlayıcınız tarafından sağlanır. Bir Ip üzerinden aynı anda birden fazla kullanıcı bir çok siteye ulaşabilir ve bir çok ayrı kaynağı kullanabilir. Bunun içinde NAT adı verilen bir maskeleme metodu kullanılır. Böylece siz bilgisayarınızda veya kurum içi ağınızda onlarca Ip kullanırken dış dünya yani İnternete bir adet IP kullanarak çıkar şekilde görünürsünüz.

Sisteminizde o anda aşağıdaki Ip adres bloklarından herhangi birini kullanıyor olarak görebilirsiniz ;

172.16.nnn.nnn

192.168.nnn.nnn

10.nnn.nnn.nnn

Fakat aslında bu Ip lerin hiçbiri sizin İnternette dolaşırken görünen Ip adresiniz değildir. Ip adresiniz bilgisayarınız da o an örneğin 192.168.100.24 gibiyken sizin gerçek Ip niz tamamen bundan farklıdır. Örneğin şu anki gerçek Ip adresinizi aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz ;

IP adresimi göster