E-posta nedir

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Bilgisayar ağlarının oluşturulma nedenlerinden biri, kişilerin bir yerden diğerine hızlı ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda mektup gönderme ve haberleşme isteğidir. E-posta (electronic mail, e-posta), bu amaçla kullanılan servislere verilen genel isimdir. İnternet ve diğer ağlar üzerinde kullanılan pek çok e-posta sistemleri vardır. SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) protokolü diğer protokoller gibi bir TCP/IP ailesi protokolüdür ve e-posta haberleşmesi bu protokol üzerinden sağlanır. Farklı sistemler arasında e-posta gönderilmesini sağlamak için X.400 isminde bir mesajlasma protokolü de yaygınca kullanılmaktadır.

E-posta, başlangıçta sadece düz yazı mesajlar göndermek amacıyla geliştirilmişken, 90'lı yıllardan sonra geliştirilen tekniklerle, içinde türlü formattaki verilerin (resim, ses, video, html dökümanları, çalışabilir program vb) gönderilmesi mümkün hale gelmiştir. Günümüzde tüm e-posta programları bu tip formatları desteklememektedir.

E-posta'nın kullanım yerlerinden biri de, "e-posta tabanlı bilgi alma" servisleridir. "on-line" tarama yapmak yerine, bir e-posta mesajı içinde gerekli komutları vererek tarama yapmak ve sonuçları yine e-posta ile istemek bir çok durumda daha kullanışlıdır.

E-posta, üyelik tabanlı bilgi servislerinde de yaygın olarak kullanılan bir servistir.

Dünya genelinde bir çok ücretli e-posta yazılımı olduğu gibi hem ücretsiz hem de çok kaliteli Mozilla Thunderbirdyazılımlarda bulunabilmektedir.


İlandır : Kurumsal E-mail Hosting Hizmeti için tıklayınız - uZmanPosta

link=http://www.uzmanposta.com