E-posta adresi nedir, E-postayı kim buldu

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Günlük hayatta birisine mektup gönderdiğinizde bu mektubun gideceği bir geçerli adres olmalıdır. İnternet ortamında bu adres, "e-mail (e-posta) adresi" olarak adlandırılır. E-posta adresi, çoğunlukla, kişinin kullanıcı adı veya isminden oluşur. ahmet@pusula.com, a2020@metu.edu.tr, hero@hotmail.com örnek e-mail adresleridir.

Dikkat edilirse adres, @ işareti ile ayrılmış iki kısımdan oluşur. İlk kısım adresin o alan adındaki diğer e-posta kullanıcılarından ayrılmasını sağlarken, ikinci kısım alan adının dünyadaki diğer alan adlarından ayrılmasını sağlar. Aynı e-posta adresine birden fazla isim ile ulaşılması mümkündür. isim@alanadi.com ve isim.soyisim@alanadi.com aynı e-posta adresine ulaştırılabilir.

E-posta 1971 yılında Raymond Samuel Tomlinson tarafından Amerika da askeri ağlar üzerinde iletişim gerçekleştirmek amacı ile geliştirilmiş ve uygulamaya alınmıştır. Aslında e-posta mesajları daha öncede farklı bilgisayar ağları üzerinde alınıp verilmiştir fakat Raymond Samuel Tomlinson ın uygulamasındaki fark birbirinden farklı bilgisayarlar üzerinden bu mesajlaşmanın sağlanmış olmasıdır. Ondan önceki e-postalar aynı sistem üzerindeki farklı kullanıcıların birbirine mesaj göndermesi şeklinde gerçekleştiği için bu metod ilk olarak kabul edilmiştir. Daha fazla detay için Wikipedia da bulunan Ray Tomlinson linkini inceleyebilirsiniz.


İlandır : Kurumsal E-mail Hosting Hizmeti için tıklayınız - uZmanPosta

link=http://www.uzmanposta.com