ADSL varken neden başka bir bağlantı tercih edeyim

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Soruyu biraz daha açalım. ADSL varken, fiyatı diğer alternatiflere göre bu kadar ucuzken, kolaylıkla erişip satın alabiliyorken ve kurulumu için çok az bir bütçe ayırmak gerekiyorken neden başka bir erişim tipi ile İnternete bağlanmalıyım? Buna sebep bulmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı gözden geçirmelisiniz. İhtiyaçlarınızı belirleyebiliyor iseniz soruya cevap bulmanız anlık olacaktır.


Kurumunuzun İnternet kullanıcı sayısı ne kadar?
Bu kullanıcıların tümü sürekli İnternet üzerinde olmak zorun damı?
Sadece e-posta alış verişi aslında kurumunuzdaki bir çok kullanıcının ihtiyacını görüyor mu?
E-posta gönderimi haricinde dışarıya doğru sürekli ve yoğun bir bilgi akışı var mı?
Olası bir İnternet erişim kesintisi ne kadar süreden sonra işinizi etkiliyor?
İnternet durunca şirketinizin işleyişi de duruyor mu?


Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ADSL üzerinden İnternet erişiminin size yeterli olup olmadığını, alternatif başka bir bağlantı kullanmaya veya yedek bir bağlantıya ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenizi sağlayacaktır. Elbette tüm soruların cevabı sizi başka şeylerin arayışına yönlendiriyor olsa da bu iş için ayırabileceğiniz bütçe miktarı en önemli karar verme parametrelerinden birisi olacaktır.


Soruların önemli kısmı sizin İnternet kullanmadan iş yürütemeyeceğiniz sonucuna varıyor ise daha kararlı ve gerekiyorsa daha hızlı bağlantı alternatifleri aramaya yöneltecektir. Eğer kesintilere tahammülünüz var fakat kapasiteniz yetersiz kalıyor ise bu durumda ADSL2 veya VDSL bağlantıları tercih edebilirsiniz. Kablo tv alt yapısı olan bir noktada iseniz belki KabloNet üzerinden daha hızlı bağlantılar alabilirsiniz.


Bu sorulara cevap vermek veya çözümü doğru bulmak için en doğrusu, bir profesyonele danışmak ve ihtiyacınıza göre çözüm ürettirmek olabilir. Kurumlar ellerinde yeteri kadar kaynak bulundurduğu halde kullanım hataları yüzünden yetersiz hale düşmektedir. Bunu da lütfen göz önünde bulundurun.