İnternet sayfalarındaki virüslerden nasıl korunabilirim

wiki.internet.gen.tr, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara

Web üzerinde gezerken ziyaret ettiğiniz sayfalar teoride bilgisayarınızdaki yazılımlara zarar vermeyecek içerikleri barındırırlar. Fakat bir çok trojan veya virüs bu web sayfalarında bulunabilir ve sizde çoğunlukla bilmeden bu zararlı içeriklerden zarar görürsünüz. Farkında olmadan veya dikkatlice okumadan yaptığınız bir Evet tercihi sizin görmek istemeyeceğiniz reklamları görmenize sebep olacak bir yazılımı bilgisayarınıza yükler. Bunlardan kaçınmanın ilk yolu sanıldığı gibi pahalı programlar yüklemek değildir.

Öncelikle dolaşmakta olduğunuz sayfaların içeriklerine dikkat etmelisiniz. Yasal olmayan veya kopya yazılım vs gibi dosyaların indirildiği siteler sayfa gösterimi yapıp reklam alarak para kazanırlar. Bu sebeple sitelerden indirdiğiniz programlar belkide aslında sizin bilgisayarınızın kontrolünüz dışında bu reklamları gösterebilmesi için bir yazılımı size yükletmeye çalışıyor olabilir. Ekranda gördüğünüz Evet/Hayır veya Kabul Et/İptal Et gibi seçimlerini ters olarak yazan bir çok site bu sayede size aslında istemediğiniz bir trojanı yüklüyor olabilir. Bu sebeple korunmanın öncelikli yolu dikkatli olmaktan geçer.

Microsoft(TM) Internet Explorer dünyada en fazla kullanılan tarayıcı konumundadır. Aynı zamanda en fazla güvenlik problemine maruz kalan yazılımlardan biri de budur. Bu sebeple mümkün olduğunca farklı tarayıcılar kullanmanız sizi en azından Explorer hedefli tehditlerden uzakta tutacaktır. Farklı tarayıcların en yüksek güvenliğe sahip olan ve fazla kullanılanı Mozilla organizasyonuna ait Firefox(TM) tarayıcı yazılımıdır. Bu yazılım www.mozilla.comtümüyle ücretsizdir ve sürekli olarak güncellenmektedir. Tamamen Türkçe desteği vardır ve kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak da Antivirüs ve İnternet Güvenliği yazılımları kullanmak çözümünüz olacaktır. Bunun için piyasada bir çok ücretli ve ücretsiz yazılım bulunmaktadır. Ücretli yazılımlar konusunda bir çok farklı yerden bilgi alabilirsiniz. Bizim ücretsiz kullanımınız için tavsiye de bulunabileceğimiz ve sizinde kolay edinebileceğiniz Avast yazılımıdır. Bu yazılımın normal versiyonu ev kullanıcıları için ücretsiz olarak sağlanmaktadır ve www.avast.com linkinden indirebilirsiniz. Kolayca kurup oluşmuş problemleri temizlemenizi ya da ihtimal problemleri önceden tespit etmenizi sağlayacaktır.